Iseseisvuspäev on väga oluline sündmus Eesti ajaloos, kuid kuidas seda väärikalt tähistada?
Vabariigi sünd
Eesti Vabariigi sünnipäev on 24. veebruaril. Sel päeval 1918. aastal kuulutati välja Eesti Vabariik. Tihti arvatakse, et siis loeti ette Tallinnas ka „Manifest kõigile Eestimaa rahvastele“. Tegelikult tehti esimest korda seda juba päev varem ja hoopis Pärnus Endla teatri rõdul! Iseseisvusmanifesti luges ette Maanõukogu liige Hugo Kuusner.
Päev hiljem, 24. veebruaril kuulutati Tallinnas välja Eesti Vabariik ning moodustati Ajutine Valitsus. Selle etteotsa sai Konstantin Päts. Seda toredat päeva on eestlastel ja eestimeelsetel inimestel ikka olnud traditsiooniks tähistada pidulikumalt, kui teisi pühasid.
Kuidas tähistada Eesti Vabariigi iseseisvuspäeva?
• Esikohal on loomulikult lipu heiskamine. Tänavapildis kohtame üha sagedamini lisaks majalippudele ka autosid, mis on end kaunistanud sini-must-valge autolipuga.
Varased ärkajad saavad päikesetõusu ajal Tallinnas Pika Hermanni tornis riigilipu heiskamist ka oma silmaga kaema minna. Oma jopet või mantlit saate kaunistada lipuvärvides rinnamärgiga, kaela soe sall ja pähe kootud müts.
• Teistel on võimalus seda jälgida televiisori vahendusel. Miks mitte koguneda kogu perega teleka ette, katta kaunilt hommikusöögilaud ja üheskoos seda pidulikku päeva algust tähistada, sinna kõrvale rahvusmustriga tassist kohvi või teed rüübates. Kuuma kannu saate aga asetada Eesti rahvusmustriga kuumaalusele.
• Kui on kaunis talveilm, tasuks kindlasti kogu perega ette võtte mõnus jalutuskäik oma kodupaigas, meenutada üheskoos möödunud aegu ja unistada ühisest ilusast tulevikust.
• Ja päeva jääb lõpetama rahvasuus „Pingviinide paraadiks“ hüütav pidulik presidendi vastuvõtt piduliku kontserdiga. Kutsuge kokku oma lähedased ja sõbrad ning lõpetage meeleolukas päev üheskoos.
Stiilne oleks pereemal kanda Eesti käsitööd – Haapsalu salli, pereisal sini-must-valge t-särk ja lastel rahvusvärvides, pere pisemaile eesti beebi sokid.
• Lauale võiks panna mõnusa traditsioonilise eesti toidu ja joogi. Kalja või alkoholivaba õlut kannu valades pane efektiks käe peale eesti rahvusmustriga köögirätik.
• PS. Kui koostate poenimekirja, kasutage selleks märkmikku. Soovi korral leidke erinevaid vahvaid ideid lauakaunistamiseks. Lastega peredes võib selle töö jätta nende ülesandeks. Üheskoos saate päeval meisterdada midagi vahvat ning õhtul seda esitleda. Abiks saab võtta ka Eesti sümbolitega kleepsud.
Üks levinuim lauakaunistus on sel pidupäeval kindlasti rahvuslipu värvides võileivalipp.
• Isegi pere kõige pisemad ei pea kogu sellest ilust ilma jääma. Nende riideid võite kaitsta ülivahva Eesti teemalise pudipõllega! Sellel on tore tasku, tänu milllele ei lähe suutäitki pidusöögist kaotsi.
• Kui söödud-joodud võib meeleolukat õhtut jätkata veel paljude paljude mõnusate kodumaiste lauamängude seltsis – sari Head Eesti, mõistatused, taskutark ja nostalgiline Must Notsu palju muud!
Soovime kõigile teile, head sõbrad, meeldejäävaid hetki oma lähedastega ning kaunist Vabariigi aastapäeva!