Kingitus sõbrapäevaks

Sõbrad on nagu tähed – nad pole alati nähtavad, aga nad on alati olemas.“

Sõbrapäev, valentinipäev, armunute päev – heal lapsel mitu nime. Nii nagu mujal maailmas, tähistatakse ka meil seda päeva 14. veebruaril.

Sõbrapäeva ajaloost

Erinevad allikad tõlgendavad valentinipäeva alguslugu isesuguselt. Levinuim neist on vast päeva seostamine Rooma kristliku preestriga, kes laulatas salaja ristiusu tavade järgi sõdureid, eirates keiser Claudius II käsku, sest tol ajal oli selliste kommete kohaselt paaripanek keelatud.

Mees mõisteti surma. Legendi järgi saatnud ta enne hukkamist 14. veebruaril 270. aastal armsamale kirja allkirjaga “Sinu Valentin“. Tänini on see väljend tihti kasutatav ka valentinikaartidel. 496. aastal nimetas paavst Gelasius 14. veebruari valentinipäevaks ja Valentini armastajate patrooniks. 1969. aastal jättis paavst Paulus VI aga päeva uuesti kalendrist välja.

Kingitus kallimale

Algselt oli see päev pühendatud aga armastusele ja kallimale, kellele sel päeval oma tunnetest märku anti. Seetõttu Euroopas ja Ameerikas ongi sellest päevast saanud tihtipeale armastusavalduste, kihlumiste ja ka pulmapäev.

taskutark-armastus

Kingiideed valentinipäevaks: ehteid südametega, midagi vallatut.

Wikipedia andmetel levis Eestisse see tähtpäev Soome vahendusel alles 1980. aastate lõpul ja sai siin sõbrapäeva jooned.

Sõbrapäeva kingitused

Sõbrapäeva sisuks on meeles pidada lähedasi inimesi väikse kingituse, lilleõie või magusa suutäiega. Miks mitte kinkida kommipurki kallimale või Sweet Help Mehele.

Kingiabi TOP 7 sõbrapäeva kinki läbi aastate on sel päeval olnud:

1. Häid soove täis sõbra pudel.
2. Kaunid Olla käevõrud ja kaelakeed.
3. SEIK disainkruus Armastus.
4. Süda – stressipall võtmehoidja

5. Punane huulepulk – tegelikult pastakas
6. Punastest roosidest karu

7. Heade soovidega külmikumagnet

NB! Uue tootena meie valikus nahast käepaelad kirivöö mustrite ja eesti vanasõnadega. Käepaelal kujutatud kirivöö muster on kujunenud konkreetsetes eesti kihelkondades ja pole kuskil mujal maailmas kasutuses olnud. Samuti käepaela seespool olev vanasõna, mis on kirjutatud konkreetse eesti kihelkonna murrakus ja tõlgitud inglise keelde.

”Armastus teeb kõik asjad heaks.” – Karksi

Lilled

Traditsiooniline valentinipäeva lill on punane roos. Kuna päeva tähistatakse ka lihtsalt sõpruse ja hoolivuse väljendamiseks, kingitakse tihtipeale ka teisi lilli – tulpe, nelke, teisi värve roosi jne. Varasemalt peeti seda tähtpäeva meie maal pigem noorte hullustuseks ja väljamaa kopeerimiseks. Tasahaaval on hakanud keskealised ja vanemadki inimesed lilli ostma ja kingitusi tegema, sest lõppude lõpuks on tegemist võimalusega osutada headele sõpradele tähelepanu. Kui Sul on jäänud hingele, et tänukingitus jäi jõulude ajal tegemata, siis parim kingitus naisele on Eesti käsitöö Haapsalu sall. Teised kingiideed sõbrapäevaks Lõunakeskuse Kingiabi poest.

Kas sõbrapäeva tähistatakse kõikjal maailmas?

Kuid kaugeltki mitte ei ole see nii kõikjal maailmas. Mitmetes riikides (nt Pakistan, Iraan, Saudi Araabia, Indoneesia, Malaisia jt), eelkõige just moslemimaades, seda rõõmupäeva tähistades võid sattuda hoopis pahameele alla ja hullemal juhul lausa karistusregistrisse. Reisijad – olge tähelepanelikud!

Kas ainult rõõmu ja armastusepäev?

Olgu silmaringi laiendamise mõttes toodud välja ka mitte nii roosiline fakt – 14. veebruar on varem tähendanud hoopis ebaõnne päeva. Just sel päeval olevat Juudas Iskariot (üks Jeesuse kaheteistkümnest jüngrist, kes hiljem Jeesuse reetis) sündinud. Kõik, mis sel päeval tehakse, olevat määratud hävima.

Rahvasuus on seostunud veel mitmeid halbu endeid – kui sellel päeval müristab, siis sureb palju inimesi, eriti rikkaid. Kui sellel päeval sünnib vasikas, ei vääri ta üldse kasvatamist, sest toob karjale ebaõnne. Sellel päeval hauduma pandud munad lähevad mädanema, kui aga peaks juhtuma, et tibud siiski kooruvad, jäävad nad pimedateks või vigasteks. Kogu selle halvaendelise jutu peale soovitame soojalt autoomanikule kingituseks amuletti.

Kokkuvõtteks

Meie soovime aga teile imetoredat päeva, mis on täis pikitud silmipimestavalt kauneid lilli, rohkelt armastust ja unustamatuid hetki oma lähedastega! Kingitused sõbrapäevaks või valentinipäevaks on armsad, väikesed.

„Sinu Valentin“